INVESTOVÁNÍ DO MINCÍ
Období vyšší inflace, jaké zažíváme právě teď, obracejí pozornost investorů i směrem k alternativním a méně konzervativním aktivům. Výnosy při nich nejednou dosahují i dvouciferní hodnoty, což poskytuje dostatečnou ochranu investovaných prostředků před inflací a také zajímavé finanční přilepšení. Mezi taková aktiva patří i sběratelské a investiční mince. Co se o tomto typu investice vyplatí vědět?
NUMISMATIKA NEJEN JAKO KONÍČEK
Pokud byste před 7 lety prodávali zlatou desetikorunu z Rakousko-Uherska raženou v roce 1911, po aukci byste za ni mohli dostat přibližně 2 700 korun. Dnes byste stejnou minci dokázali prodat i za více než 5 200 korun, což představuje velmi slušné zhodnocení, zvláště pokud uvážíte, že by nešlo o jedinou takto hodnotnou minci z vaší sbírky. Když si srovnáte částky, za které se prodávaly mince řekněme před 40 či 50 lety, u mnohých uvidíte zhodnocení i ve stonásobcích.
Tak jednoduché to ale samozřejmě není. Zdaleka ne každá mince vám zajistí takto vysoký výnos a ačkoli mnozí vnímají jejich sbírání jako koníček, jedná se také o velmi zajímavou alternativní investici. Začít s ní může prakticky každý, ale pokud se chcete numismatice věnovat seriózně, bude to vyžadovat nejen studium, sledování aukcí, ale i hodně trpělivosti. Při investování do mincí se můžete samozřejmě i popálit, když třeba koupíte mince doslova bez hodnoty a jakéhokoli potenciálu, pojďme však pěkně po pořádku.