JAK NA BEZPEČNÉ INVESTOVÁNÍ?
Aktivní investování patří mezi oblíbené způsoby zhodnocování úspor a jejich ochrany před inflací. Pokud ale dojde řeč na investování, nejčastěji se skloňuje, jak investovat a také o potenciálních výnosech. Méně pozornosti se však obrací na samotnou bezpečnost při investování, a tak se nejednou stává, že nadějní investoři „sednou na lep“ podvodníkům. Zaměříme se na to, co byste si při investování měli vždy pohlídat a jak nepřijít o své peníze v důsledku podvodu či krachu investiční společnosti nebo burzy.
ZHODNOCUJTE SVÉ PENÍZE, ALE BEZPEČNĚ
V souvislosti s vysokou inflací a stoupajícími cenami v obchodech je pro lidi stále zajímavější své úspory chránit a zhodnocovat právě prostřednictvím investičních nástrojů. Možná si i sami kladete otázku, jak nejlépe investovat peníze a co můžete v tomto směru udělat. Inu, odpověď není jednoduchá, protože ten správný recept na investování zkrátka neexistuje. Vše totiž na vašem kapitálu, znalostech, čase, ochotě riskovat, štěstí a mnoha dalších faktorech.
V každém případě ale platí, že investování by mělo přinášet výnos a pomáhat vám při budování bohatství a finanční nezávislosti. To vše podle možnosti relativně bezpečně. Jistěže, investování je vždy spojeno s určitou mírou rizika, že o část nebo i celý vklad jednoduše přijdete, tehdy hovoříme o tzv. tržním riziku. Může se stát cokoli, krach na světové burze, finanční krize nebo třeba vypuknutí vojnového konfliktu. Na straně druhé, při investování se vám může stát i to, že se zkrátka stanete obětí podvodu a to, že přijdete o peníze, nebude mít žádný souvislost s tím, co se děje na světových trzích.
V záplavě slov jako pravidelné investování, online investování či krátkodobé investování často zanikají slova o bezpečnosti. Nejeden nadějný investor se navíc nechává nalákat na pohádkové výnosy v desítkách procent ročně a hnaný touhou zcela ztrácí obezřetnost. Věnovat se tedy nebudeme vlivu tržního rizika, ale především různým podvodům, které na investování chtivých lidí číhají. Už nejeden investor totiž o své peníze přišel, a to nikoli v důsledku nesprávného finančního rozhodnutí, ale proto, že se stal obětípodvodu.