PROČ CHTĚJÍ FIRMY ZAMĚSTNÁVAT LIDI NA ŽIVNOST?
Setkali jste se už s tím, že vám potenciální nebo současný zaměstnavatel nabídl místo trvalého pracovního poměru a pracovní smlouvy možnost pracovat na živnost? Ať už by byla vaše odpověď jakákoli, vyplatí se vědět, jaké plynou výhody ze zaměstnávání na živnost pro zaměstnavatele a s jakými nevýhodami byste měli počítat vy jako zaměstnanec. Je navíc takový způsob „zaměstnávání“ legální?
CO JE ZÁVISLÁ PRÁCE A JAK SE LIŠÍ OD ŽIVNOSTI?
Než přejdeme ke konkrétním výhodám a nevýhodám, nevyhneme se teorii o tom, co je závislá práce a jak se odlišuje od živnosti.
V případě závislé práce vzniká mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem pracovněprávní vztah, který se zakládá pracovní smlouvou. V takovém případě existuje mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem vztah nadřízenosti a podřízenosti, přičemž zaměstnanec závislou práci vykonává osobně, podle pokynů zaměstnavatele a jeho jménem během pracovní doby určené zaměstnavatelem. Zpravidla zaměstnanec používá k výkonu práce prostředky poskytnuté zaměstnavatelem. Podle zákoníku práce může být závislá práce vykonávána výlučně v pracovním poměru.
Být osobou samostatně výdělečně činnou je však něco zcela odlišného. OSVČ totiž jako podnikatel, vykonává práci na vlastní nebezpečí, vlastním jménem, soustavně a za účelem dosahování zisku. Může se dát také zastoupit, resp. stát se zaměstnavatelem a zaměstnávat lidi. Mezi OSVČ a objednatelem neexistuje vztah podřízenosti a nadřízenosti, protože jde o obchodní vztah a stejně mezi nimi ani nedochází k uzavření pracovní smlouvy. OSVČ rovněž sama odpovídá za to, že za sebe plní všechny povinnosti týkající se daní a odvodů.
Je tedy zřejmé, že závislá práce se od provozování živnosti zásadně odlišuje, ale přesto se stále můžete setkat s tím, že zaměstnavatel vám namísto TPP nabídne práci na živnost, přestože charakter pracovního místa splňuje všechny znaky závislé práce.