Úvěroví předátoři
Pokud si chcete půjčit peníze na spotřební zboží, můžete jít do banky nebo využít nabídku nebankovních společností. Je třeba, abyste byli velmi obezřetní, od koho si peníze půjčujete, protože vedle zavedených finančních institucí na českém trhu působí celá řada malých firem a jednotlivců na hranici legálnosti. Ty se často uchylují k nekalým praktikám, na které nakonec doplatí ten, kdo si peníze půjčil. Jedním z kritérií, podle kterých si vybrat spolehlivého věřitele, proto je míra kontroly a regulace vybrané společnosti. Je-li totiž nad poskytovatelem patřičný dohled, má zájem na tom půjčovat peníze férově.
Kdo v ČR dohlíží na poskytovatele půjček?
Z pohledu kontroly/regulace se společnosti, které půjčují lidem v České republice peníze, dělí do tří kategorií:
Subjekty pod kontrolou České národní banky (banky a platební instituce)
Subjekty mimo kontrolu České národní banky, organizované v České leasingové a finanční asociaci (leasingové společnosti, větší úvěrové společnosti)
Subjekty mimo kontrolu České národní banky i mimo kontrolu České leasingové a finanční asociace (všechny ostatní)
Už na první pohled je jasné, že právě třetí typ subjektů je z pohledu zájemce o půjčku nejméně bezpečný, protože nepodléhá kontrole ČNB a ani nemusí dodržovat etická pravidla ČLFA. Tyto společnosti, jejichž počet odhadují odborníci na tisíce, možná desítky tisíc, kontroluje pouze Česká obchodní inspekce, a to je z hlediska její kapacity problematické. Je rovněž pravděpodobné, že lidé, kteří si půjčí peníze u lichváře, často ani o možnosti stěžovat si u ČOI nevědí, nebo mohou mít obavy tyto praktiky nechat vůbec prověřit. Prostor pro nesolidní nebo nekalé praktiky je tak poměrně široký a také česká legislativa týkající se úvěrů není zcela dokonalá.